Kézikönyv a letöltött fájlok használatáról

Innen: iNSANE
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez

Íme néhány infó azokról a gyakori fájlokról, amiket letölthettek az internetről és egy kicsi ezek célszerű használatáról. Ha megakadtál, hogy mi is pontosan egy fájl vagy hogyan is kell megnyitni, talán a válasz előtted fekszik. Ha itt nem találsz rá választ, kérdezz rá a fórumban.

Tömörített fájlok

Ilyen fájlok leginkább csak régi torrentekben fordulhatnak elő. Tömörített állományok feltöltése tilos az iNSANE-re!

.rar .zip .ace .r01 .001

Ezek a kiterjesztések azt jelentik, hogy a fájljaid tömörítve vannak egy fájlba. Ez csak egy módja a fájlok tömörebbé tételének és könnyebb letölteni.

Hogy megnyisd bármelyik fent említett fájlt, használj WinRARt (Bizonyosodj meg róla, hogy ez a legfrissebb verzió) vagy PowerArchivert.

Ha ezek a programok nem működnek és .zip fájlod van, próbáld ki a WinZip programot (Próba verzió).

Ha az előző programok nem működnek és .ace vagy .001 fájlod van, próbáld ki a Winace programot (Próba verzió).


.cbr .cbz

Ezek általában képregények tömörített formában. A .cbr fájl tulajdonképpen ugyanaz, mint a .rar fájl és a .cbz pedig ugyanaz, mint a .zip fájl. Viszont gyakran, mikor megnyitjuk őket WinRARral vagy WinZippel, tönkreteszi az oldalaidat. Hogy helyesen megjelenítsd ezeket a tömörített fájlokat, leginkább a CDisplay programot célszerű használni.

Multimédia fájlok

.avi, .mpg, .mpeg, .wmv, .mkv, stb.

Ezek a fájlok általában filmek vagy TVshow-k, vagy más média típus kiterjesztése. Különböző média lejátszók segítségével lehet lejátszani, de ajánlatos Zoomplayer, BSPlayer, VLC media player vagy Windows Media Player használata. Szükséged lesz a megfelelő kodekekre, hogy le tudd játszani mindegyik fájlt. A kodek egy bonyolult dolog. Hogy megtudd, pontosan milyen kodekre van szükséged használd a GSpot programot, ez megmutatja neked. Ezután csak keress rá az interneten. Itt felsorolva megtalálod néhány gyakori kodek letöltési linkjét:

ffdshow (Ajánlott! (amit lejátszik: XviD, DivX, 3ivX, mpeg-4)) XviD codec DivX codec ac3filter (AC3 hangokhoz, mint "5.1") Ogg media codec (.OGM fájlokhoz)

Nem találod, amit keresel? Kukkantsd meg ezeket az oldalakat:

DivX-Digest Digital-Digest Doom9 DVD-R Help


.mov

Ezek QuickTime fájlok. Ha szükséged lenne a programra, itt megtalálod: QuickTime. Alternatívák a .mov lejátszására: QuickTime alternatívák.


.ra .rm .ram

Ezek RealPlayer fájlok. RealPlayer IMO az egy ördögi munka. Feltelepít olyan dolgokat a rendszeredre, melyek uninstallálás során sosem tűnnek el. Ha még mindig ragaszkodsz ehhez a lejátszóhoz, itt megtalálod: here. Habár vannak alternatív programok. Kukkantsd meg őket: Real Alternative.


vcd/svcd

Sok fejfájást okoznak ezek a formátumok, de könnyű őket használni. Ha mégis problémád lenne, nézd meg a www.dvdrhelp.com. Ezek a srácok értik a dolgukat és segítenek mindenféle médiával kapcsolatos kérdésben.


.mp3 .mp2

Általában zenei fájlok. Játszd le őket WinAmppal.


.ogm .ogg

Vorbis média fájlok. Itt többet megtudhatsz róluk és letöltheted az alkalmazásokat: here. Ez a fájltípus egy másik zenei fájlforma, de többféle médiához használható. Valószínűleg le kell töltened a DirectShow Ogg filtert az OGM fájlok lejátszásához. A WinAmp új verziója szintén jó.

CD képfájlok

.bin and .cue

Ezek egy CD szabványos képei és meglehetősen használatosak napjainkban. Megnyitásukhoz néhány beállításra van szükség. Kiírhatod őket Nero (próba verzió) vagy Alcohol 120% használatával, de ez bizonyítottan eléggé problémás sok ember számára. Ajánlott utánanézni különböző szoftverek tutorialját a képfájlok felírásával kapcsolatban. Szintén használhatod a Daemon Tools programot, mellyel egy virtuális meghajtóba töltheted be a képfájlt, így alapjában véve becsapja a számítógéped, ami azt hiszi, hogy van még egy CD meghajtód és te betettél egy lemezt abba a meghajtóba, ez szuper hiszen nem fogsz többé rossz CD-t készíteni. Alcohol 120% szintén rendelkezik ezzel a képességgel. Végül, ha még mindig küzdesz a fájlok elérésével, használd a CDMage programot kibontani a fájlokat és kiírni őket vagy csak elérni a merevlemezedről. Szintén használhatod a VCDGear programot kibontani az mpeg tartalmú SVCD vagy VCD képfájlokat, úgy mint a bin/cue-nál.


.iso

Egy másik típusú képfájl, mely követi a szabványt, csakúgy, mint a .bin és .cue. Csak bontsd ki vagy készíts egyet a WinISO vagy ISOBuster használatával. Néha egy problémás .bin és .cue fájl átkonvertálása .iso-vá segíthet kiírni lemezre.


.ccd .img .sub

Ezek a fájlok összetartoznak és a CloneCD formátumai. CloneCD olyan, mint több más CD-író program, látja a .bin és .cue részeket, ha problémád van a fájlokkal.


Egyéb fájlok

.txt .doc

Ezek szöveg fájlok. A .txt megnyitható jegyzettömbbel vagy bármilyen szövegszerkesztő programmal. A .doc Microsoft Word-del használható


.nfo

Ez információkat tartalmazk a fájlról, amit letöltöttél és kiemelten ajánlott az elolvasásuk! Ezek tisztán szöveg fájlok, gyakran ASCII kódokkal. Jegyzettömbbel, DAMN NFO Viewer vagy UltraEdit programmal megnyithatóak.


.pdf

Megnyitható olvasásra Adobe Acrobat Readerrel.


.jpg .gif .tga .psd

Alapvető kép fájl kiterjesztések. Ezek rendszerint képeket tartalmaznak és Adobe Photoshop vagy bármely más alapértelmezett képnézegető programmal használhatóak.


.sfv

Ellenőrzéssel megbizonyosodik róla, hogy a több részből álló tömörített fájlok teljesek. Ez csak tudatja veled, hogy a letöltött cucc teljes-e vagy sem. Megnyithatod/aktiválhatod ezeket a fájlokat SFVChecker (próba verzió) vagy hkSFV programokkal például.


.par Ez egy paritás ("egyezés") fájl és gyakran használt, mikor letöltesz "newsgroups"-ról. Ez a fájl kitölti a réseket, amikor több részből álló tömörített fájlokat töltesz le és hibás vagy hiányos részeket kapsz. Nyisd meg QuickPar programmal.